O NAS O NAS O NAS
O NAS O NAS O NAS
Oddaj zamiast wyrzucać

O co chodzi z tym całym Szperowiskiem?

Już od kilku dobrych lat zauważamy, że w naszych PSZOK-ach drastycznie przybywa… wszystkiego.

Oczywiście od tego jesteśmy – żeby gospodarować miejskimi odpadami. Ale niestety nie każdy z nich można określić wprost jako: bezużyteczne śmieci.

Co do nas trafia?
Rzeczy od tradycyjnych odpadów (resztki jedzenia, plastik, makulatura itd.), przez drobne produkty które z odrobiną chęci mogłyby służyć komuś jeszcze długi czas (np. słoiki, rośliny, czy zastawy stołowe), aż po piękne meble, książki, działające urządzenia elektryczne, narzędzia, a nawet rowery. Bardzo wiele “śmieci” z tej ostatniej kategorii niemal bez śladów użytkowania.
Postanowiliśmy COŚ z tym zrobić.

Dlatego przy wsparciu Unii Europejskiej otworzyliśmy Szperowisko. Jest to miejsce, w którym niepotrzebne śmieci zamieniają się w potrzebne rzeczy. Jak to działa? Szperamy w rzeczach, które trafiają do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych i dostrzegamy ich potencjał. Wy – dając im drugie życie – sprawiacie, że znowu są potrzebne.

Less waste

Czyli małymi krokami do celu

Zero waste to styl życia zakładający zmniejszenie ilości produkowanych odpadów do niezbędnego minimum. Wymaga od nas wprowadzenia kilku zmian w codzienności, które w dłuższej perspektywie pozwolą na przyswojenie ekologicznych nawyków. Wiemy, co niektórzy z Was powiedzą – “moda!”.
I tak, less waste jest w ostatnim czasie całkiem popularne, ale nie zmienia to faktu, że z większością z jego założeń nie sposób się nie zgodzić. 

To rozsądne gospodarowanie odpadami domowymi bez radykalnych rozwiązań. Nam to odpowiada, bo często  im bardziej restrykcyjne, zerojedynkowe zasady, tym większe prawdopodobieństwo, że nie uda się osiągnąć upragnionego sukcesu.

Początkującym lesswaist’owcom proponujemy: wizyty w sklepie z własną torbą, segregację śmieci, picie wody z kranu, naprawianie przedmiotów z usterką zamiast kupowania nowych i… szperanie!

To nic trudnego 😉 

Oddam za darmo - zielonogórskie ogłoszenia lokalne

Chcąc ograniczyć ilość śmieci, które mogą nadawać się do dalszego użytkowania zadaliśmy sobie dwa pytania:

  • Dlaczego wyrzucać, gdy ktoś może tego potrzebować?
  • Po co kupować, jeśli ktoś chce oddać dokładnie to czego szukasz?

W odpowiedzi na nie postanowiliśmy udostępnić Wam Szperowisko. Jest to miejsce, w którym dostrzegając w śmieciach potencjał dajemy im drugie życie. Możemy zrobić to stacjonarnie, w PSZOK-u przy ul. Wrocławskiej 73 lub online – w lokalnym serwisie darmowych ogłoszeń. Serwis jest dla mieszkańców Zielonej Góry, którzy chcą nieodpłatnie oddać lub przyjąć zalegające w ich gospodarstwach domowych przedmioty. Ogłoszenia dodaje się w prosty sposób bez konieczności rejestracji, a jeśli zamiast oddawać wolisz przyjąć któryś z wystawionych w serwisie produktów bardzo szybko skontaktujesz się z jego właścicielem w sprawie odbioru.

Mamy nadzieję, że Szperowisko pozwoli Wam dzielić się wszelkimi różnościami – dać im drugie życie i pomóc komuś w potrzebie.

Im szybciej tym lepiej

Szperaj we wszystkich ogłoszeniach

Odkrywamy karty

Kim jesteśmy?

Szperowisko powstało z inicjatywy Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze. Zajmujemy się gospodarką odpadami, dbamy o zieleń w mieście i porządek na ulicach. Dbamy o bioróżnorodność i angażujemy się w różne ekologiczne projekty.  Jesteście ciekawi jak wyglądał u nas 2020 rok?

Copyright © 2021 Szperowisko.zgora.pl

Projekt i wykonanie:

nanda_white